Dlaczego okna parują

Z pewnością czasami zauważasz, że okna w Twoim domu parują – wyglądają nieestetycznie i zasłaniają widok. Poza tym sugerują nadmierną wilgoć w naszym domu, co z kolei może prowadzić do tworzenia się pleśni. Parowanie i skraplanie się wody wewnątrz lub na zewnątrz domu jest normalnym zjawiskiem, z którym po prostu musimy nauczyć się funkcjonować. Jeśli jednak zauważymy skraplanie się wody wewnątrz okna, oznacza to problem z uszczelnieniem. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do fachowca zajmującego się serwisem okien. Para na szybach nie zawsze wiąże się z usterką – co więc może być przyczyną i jak sobie z tym radzić?

Para wodna od wewnątrz pomieszczenia

Parowanie szyb okiennych od strony wewnętrznej zazwyczaj pojawia się po wykonywaniu takich czynności domowych jak gotowanie, kąpiel, pranie czy prasowanie. Podczas takich zajęć wilgotność powietrza rośnie, a nadmiar wody nie ma którędy się wydostać, więc osiada tam, gdzie jest najzimniej, czyli na szybach. Parowanie szyb w tym przypadku nie oznacza usterki, a wręcz przeciwnie – świadczy o dobrej izolacji pomieszczenia. Przyczyną osiadania pary jest więc nadmierna wilgotność powietrza i niewystarczająca wentylacja pomieszczenia. Skraplanie może szczególnie nasilać się podczas sezonu grzewczego, gdy zwiększa się różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz domu.

Para wodna na zewnątrz pomieszczenia

Z parowaniem okna ze strony zewnętrznej pomieszczenia borykają się głównie właściciele nowoczesnych okien, które cechują się bardzo wysoką izolacją cieplną szyb. W wyniku tego na zewnątrz wydostaje się bardzo mała ilość ciepłego powietrza, dlatego szyba ze strony zewnętrznej jest wciąż zimna. To właśnie tam skrapla się nadmiar wody. Z parowaniem po zewnętrznej stronie szyby najczęściej spotkać się można np. w pobliżu zbiorników wodnych, czyli w miejscach o dużej wilgotności powietrza, zwłaszcza w godzinach porannych, gdy powietrze nagrzewa się szybciej niż okno.

Jak temu zaradzić?
Regularne wietrzenie pomieszczeń!

Zadbaj, aby nadmierna ilość wilgoci miała którędy się ulotnić. Otwórz okna na kilka minut, aby zwiększyć przepływ powietrza w mieszkaniu. Zimą możesz rozszczelnić okno, jeśli nie chcesz wyziębiać mieszkania.
Kontrola sprawności wentylacji
Upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio wentylowany, a kanały wentylacyjne są drożne. Jeśli parowanie szyb występuje w Twoim mieszkaniu na porządku dziennym, warto przeprowadzić kontrolę wentylacji z pomocą specjalisty.

Zmiana dotychczasowych nawyków

Próbując wyeliminować problem, możesz zacząć od niewielkich zmian. Podczas gotowania staraj się używać przykrywek, a kąpiel bierz przy zamkniętych drzwiach. Pomoże to zapobiec rozprzestrzenianiu się wilgoci. Odsuń nieco meble od ścian (szczególnie zewnętrznych) oraz rozsuń zasłony i zwiń rolety, aby ułatwić przepływ powietrza.

Jak wilgotność wpływa na Twój dom?

Nadmierna wilgoć w domu może prowadzić do rozwoju pleśni lub grzybów. Może to stanowić zagrożenie dla zdrowia Twojej rodziny, takie jak nasilone objawy alergii i astmy, czy przewlekłe choroby układu oddechowego. Zbyt wilgotne powietrze w pomieszczeniu może również powodować uszkodzenia wnętrza, np. łuszczenie się farby w okolicach okien, plamy na ścianach, a nawet gnicie drewnianych podłóg i mebli. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o odpowiedni przepływ powietrza niezależnie od pory roku. Nie należy bagatelizować tego z pozoru niewielkiego problemu, ponieważ utrzymująca się nadmierna wilgoć w mieszkaniu może okazać się dla nas bardzo kosztowna.

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zobacz więcej

Porady

Najlepsze eko środki do sprzątania

Każdy z nas, choć niechętnie, musi czasami zająć się porządkami w domu. Możemy przejść przez nie szybciej, jeśli wybierzemy odpowiednie, bardziej efektywne środki do sprzątania.

Porady

Jak wyczyścić fugi?

Wyłożenie podłogi, czy też ścian płytkami stale cieszy się popularnością. Sięgamy po takie rozwiązanie zwłaszcza w kuchni, łazience i przedpokoju, czyli pomieszczeniach, które narażone są