Jak wyczyścić mikrofalówkę?

Kuchenka mikrofalowa jest jednym z najczęściej używanych urządzeń AGD w naszych kuchniach. Nie każdy jednak wie, jak zabrać się za jej wyczyszczenie. Trudno jest uniknąć zabrudzeń, a nikt nie chce, aby jego jedzenie było przygotowywane w niewyczyszczonym sprzęcie. Chcemy więc pokazać Ci, w jaki sposób umyć mikrofalówkę szybko i skutecznie, bez względu na to, czy do posprzątania masz zaschnięte i przypieczone resztki jedzenia, czy świeży bałagan wywołany wybuchem naszej potrawy.

Jak ograniczyć zabrudzenia mikrofali?

Jeśli podgrzewasz danie o płynnej konsystencji (lub ma elementy płynnej konsystencji – np. sos na mięsie), przykryj je talerzykiem lub przykrywką, aby zawartość posiłku nie pryskała po mikrofali pod wpływem wysokiej temperatury.

Ustaw danie na dodatkowym talerzu lub w misce – jeśli wykipi, wszystko spłynie na naczynie, a nie mikrofalę.
Nie podgrzewaj owoców.

Przy zakupie rozważ kupno mikrofali z funkcją usuwania przykrych zapachów (choć można sobie z tym poradzić bez takowej funkcji).
Regularnie dbaj o czystość urządzenia. Nagromadzające się zanieczyszczenia będą stawały się coraz trudniejsze do usunięcia.

Czyszczenie mikrofali wewnątrz

Pierwszy sposób z użyciem cytryny
Przygotuj:

 • cytrynę,
 • pół szklanki wody,
 • wykałaczkę/drewniany patyczek do lodów,
 • ręcznik papierowy.

Jak to zrobić?

Masz tutaj dwie możliwości:
Cytrynę przekrój na pół i ułóż ją przeciętą stroną do dołu na talerzu w mikrofali. Ustaw moc na maksimum i podgrzewaj cytrynę przez około 1 minutę. Ostrożnie wyciągnij cytrynę, a wnętrze przetrzyj ręcznikiem papierowym.
Do wody w szklance dodaj kilka plasterków cytryny lub wyciśnięty z niej sok. Do środka włóż wykałaczkę lub inny podobny i niewielki drewniany przedmiot – pomoże to uniknąć wybuchu wody po zagrzaniu się. Podgrzewaj przez 3-4 minuty. Wnętrze przetrzyj ręcznikiem papierowym.
Oba te sposoby powinny zaradzić zarówno zabrudzeniom, jak i brzydkim zapachom pochodzącym z Twojej mikrofali.

Drugi sposób z użyciem octu
Przygotuj:

 • pół szklanki wody,
 • 1 łyżkę octu białego/jabłkowego,
 • ręcznik papierowy.

Jak to zrobić?

Do miseczki lub szklanki wlej wodę. Dodaj łyżkę octu. Podgrzewaj przez około 2 minuty na mocy 800W. Zachowaj ostrożność – w razie jakichkolwiek wątpliwości wyłącz mikrofalę i ustaw niższą moc. Po tym czasie wytrzyj wnętrze mikrofali ręcznikiem papierowym.

Czyszczenie mikrofali na zewnątrz

Przygotuj:

 • płyn do okien albo ocet,
 • miękką gąbeczkę,
 • ręcznik papierowy lub ściereczkę,
 • odkurzacz lub szczoteczkę z miękkim włosiem.

Jak to zrobić?

Odłącz mikrofalówkę od prądu. W misce przygotuj wodę z płynem do mycia okien lub octem. Zamocz gąbkę i wyciśnij nadmiar wody. Umyj boki obudowy urządzenia, okno, uchwyt, przyciski i pokrętła. Myjąc mikrofalę na bokach, uważaj, aby płyn nie dostał się w otwory wentylacyjne. Możesz je wyczyścić odkurzaczem ze specjalną szczoteczką lub delikatnie wyczyścić suchą szczoteczką do zębów.

Czego nie robić podczas czyszczenia mikrofalówki?

Nigdy nie używaj silnych środków czystości, ponieważ mogą dostać się do środka mikrofalówki, a następnie do Twojej żywności. Najbezpieczniejszy jest delikatny płyn do okien lub naczyń. Unikaj ostrych przedmiotów (np. druciaków), aby nie pozostawiać rys. Nie czyść mikrofali z zewnątrz, kiedy jest podłączona do kontaktu – w ten sposób unikniesz porażenia prądem. Przede wszystkim nie zaniedbuj tego urządzenia i pamiętaj, że wszelkie pozostałe zanieczyszczenia będą stawały się nie tylko trudniejsze do pozbycia się, ale także niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zobacz więcej

Porady

Najlepsze eko środki do sprzątania

Każdy z nas, choć niechętnie, musi czasami zająć się porządkami w domu. Możemy przejść przez nie szybciej, jeśli wybierzemy odpowiednie, bardziej efektywne środki do sprzątania.

Porady

Jak wyczyścić fugi?

Wyłożenie podłogi, czy też ścian płytkami stale cieszy się popularnością. Sięgamy po takie rozwiązanie zwłaszcza w kuchni, łazience i przedpokoju, czyli pomieszczeniach, które narażone są