Wstajesz rano i myślisz, co zjeść na śniadanie. Już czujesz zapach chrupiącego pieczywa prosto z tostera lub zapiekanych kanapek z opiekacza… Pędzisz do kuchni, przygotowujesz składniki, wyciągasz sprzęt i… Denerwujesz się na siebie, bo znowu zapomniałaś wyczyścić toster lub opiekacz po ostatnim użyciu, również z tego powodu, że nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać. Z dobrego śniadania nici – nie masz teraz czasu, żeby wyczyścić potrzebne urządzenie i poczekać, aż wyschnie. Jak możesz uniknąć takiej sytuacji?
Toster, czy też opiekacz najlepiej czyścić od razu po użyciu, ale musimy pamiętać, że najpierw trzeba pozwolić mu wystygnąć, aby się nie poparzyć. W jaki sposób możesz wyczyścić te urządzenia sprawnie i efektywnie?
Czyszczenie tostera
Przygotuj:
- wodę,
- 1 szczoteczkę do zębów lub pędzelek,
- 2 ściereczki lub ręcznik papierowy,
- ocet,
- sodę oczyszczoną (do trudnych do usunięcia zabrudzeń).
Jak to zrobić?
Pierwszy sposób
Odłącz toster od prądu.
Poczekaj, aż toster wystygnie. Wykorzystaj ten czas na zjedzenie przygotowanych wcześniej tostów.
Wysuń tackę na dnie tostera, która zbiera większość okruchów z chleba.
Umyj tackę na okruchy, używając ciepłej wody i delikatnego mydła w płynie. Usuń wszelkie okruchy i zabrudzenia, a następnie odłóż na bok do całkowitego wyschnięcia.
Delikatnie potrząśnij tosterem nad zlewem, aby pozbyć się reszty okruszków.
Postaw toster na ręczniku papierowym lub ściereczce.
Usuń okruchy z grzałek (z góry na dół) suchą szczoteczką.
Zmocz szczoteczkę i usuń przypalone resztki okruchów z grzałek w ten sam sposób.
Wyczyść zewnętrzną część tostera. Użyj wilgotnej szmatki nasączonej octem, aby wytrzeć boki tostera. W przypadku naprawdę trudnych zabrudzeń delikatnie wyszoruj je za pomocą mieszanki wody z sodą oczyszczoną. Użyj miękkiej gąbki lub ściereczki, aby zapobiec zarysowaniom.
Nie używaj tostera przez 24h, aby pozwolić mu wyschnąć.
Drugi sposób
Odłącz toster od prądu.
Zacznij od wyczyszczenia tostera najlepiej za pomocą sztywnego pędzelka. Dzięki temu uda Ci się odkleić wszelkie okruchy od ścianek i wydobyć je ze wszelkich zakamarków.
Dopiero wtedy wyjmij tackę, wyrzuć z niej okruszki i umyj ją. Jeśli coś jeszcze pozostało, wytrząśnij resztki nad zlewem.
Zewnętrzną część tostera wyczyść tak samo jak w sposobie 1.
Czyszczenie opiekacza
Przygotuj:
- wodę,
- drewnianą łopatkę,
- ściereczkę lub gąbkę,
- ręcznik papierowy
Jak to zrobić?
Odłącz opiekacz od prądu.
Odczekaj, aż nieco wystygnie. Wykorzystaj ten czas na spożycie posiłku.
Jeśli możesz, wyciągnij teflonowe płyty i umyj je w ten sam sposób, w jaki myjesz naczynia. (UWAGA! Dobrze je wysusz!)
Jeśli nie masz możliwości wyjmowania teflonowych płyt opiekacza, usuń resztki jedzenia (sera lub chleba) za pomocą drewnianej łopatki. (UWAGA! Nie używaj widelca na teflonowej powierzchni!)
Przetrzyj teflonową powierzchnię wilgotną ściereczką/gąbką/ręcznikiem papierowym.
Osusz powierzchnię suchym ręcznikiem papierowym.
Przetrzyj zewnętrzną część opiekacza wilgotną, miękką ściereczką.
Tosty czy grillowana kanapka są szybkim i smacznym pomysłem na śniadanie. Warto jednak po zjedzeniu posiłku od razu wyczyścić nasz toster lub opiekacz. Teraz już wiesz, jak się za to zabrać i jak zrobić to sprawnie. Myjąc te urządzenia bezpośrednio po użyciu, z pewnością łatwiej będzie Ci pozbyć się zaschniętego roztopionego sera, czy przypieczonych okruchów chleba. Dodatkowym plusem jest to, że sprzęt będzie już gotowy do kolejnego użycia – następnym razem wystarczy, że wyciągniesz go z szafy i szybko z niego skorzystasz.