Jak wyczyścić toster i opiekacz?

Wstajesz rano i myślisz, co zjeść na śniadanie. Już czujesz zapach chrupiącego pieczywa prosto z tostera lub zapiekanych kanapek z opiekacza… Pędzisz do kuchni, przygotowujesz składniki, wyciągasz sprzęt i… Denerwujesz się na siebie, bo znowu zapomniałaś wyczyścić toster lub opiekacz po ostatnim użyciu, również z tego powodu, że nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać. Z dobrego śniadania nici – nie masz teraz czasu, żeby wyczyścić potrzebne urządzenie i poczekać, aż wyschnie. Jak możesz uniknąć takiej sytuacji?

Toster, czy też opiekacz najlepiej czyścić od razu po użyciu, ale musimy pamiętać, że najpierw trzeba pozwolić mu wystygnąć, aby się nie poparzyć. W jaki sposób możesz wyczyścić te urządzenia sprawnie i efektywnie?

Czyszczenie tostera

Przygotuj:

 • wodę,
 • 1 szczoteczkę do zębów lub pędzelek,
 • 2 ściereczki lub ręcznik papierowy,
 • ocet,
 • sodę oczyszczoną (do trudnych do usunięcia zabrudzeń).

  Jak to zrobić?
  Pierwszy sposób

Odłącz toster od prądu.
Poczekaj, aż toster wystygnie. Wykorzystaj ten czas na zjedzenie przygotowanych wcześniej tostów.

Wysuń tackę na dnie tostera, która zbiera większość okruchów z chleba.
Umyj tackę na okruchy, używając ciepłej wody i delikatnego mydła w płynie. Usuń wszelkie okruchy i zabrudzenia, a następnie odłóż na bok do całkowitego wyschnięcia.

Delikatnie potrząśnij tosterem nad zlewem, aby pozbyć się reszty okruszków.
Postaw toster na ręczniku papierowym lub ściereczce.
Usuń okruchy z grzałek (z góry na dół) suchą szczoteczką.
Zmocz szczoteczkę i usuń przypalone resztki okruchów z grzałek w ten sam sposób.

Wyczyść zewnętrzną część tostera. Użyj wilgotnej szmatki nasączonej octem, aby wytrzeć boki tostera. W przypadku naprawdę trudnych zabrudzeń delikatnie wyszoruj je  za pomocą mieszanki wody z sodą oczyszczoną. Użyj miękkiej gąbki lub ściereczki, aby zapobiec zarysowaniom.
Nie używaj tostera przez 24h, aby pozwolić mu wyschnąć.

Drugi sposób

Odłącz toster od prądu.

Zacznij od wyczyszczenia tostera najlepiej za pomocą sztywnego pędzelka. Dzięki temu uda Ci się odkleić wszelkie okruchy od ścianek i wydobyć je ze wszelkich zakamarków.

Dopiero wtedy wyjmij tackę, wyrzuć z niej okruszki i umyj ją. Jeśli coś jeszcze pozostało, wytrząśnij resztki nad zlewem.
Zewnętrzną część tostera wyczyść tak samo jak w sposobie 1.

Czyszczenie opiekacza

Przygotuj:

 • wodę,
 • drewnianą łopatkę,
 • ściereczkę lub gąbkę,
 • ręcznik papierowy

Jak to zrobić?

Odłącz opiekacz od prądu.
Odczekaj, aż nieco wystygnie. Wykorzystaj ten czas na spożycie posiłku.
Jeśli możesz, wyciągnij teflonowe płyty i umyj je w ten sam sposób, w jaki myjesz naczynia. (UWAGA! Dobrze je wysusz!)

Jeśli nie masz możliwości wyjmowania teflonowych płyt opiekacza, usuń resztki jedzenia (sera lub chleba) za pomocą drewnianej łopatki. (UWAGA! Nie używaj widelca na teflonowej powierzchni!)

Przetrzyj teflonową powierzchnię wilgotną ściereczką/gąbką/ręcznikiem papierowym.

Osusz powierzchnię suchym ręcznikiem papierowym.
Przetrzyj zewnętrzną część opiekacza wilgotną, miękką ściereczką.

Tosty czy grillowana kanapka są szybkim i smacznym pomysłem na śniadanie. Warto jednak po zjedzeniu posiłku od razu wyczyścić nasz toster lub opiekacz. Teraz już wiesz, jak się za to zabrać i jak zrobić to sprawnie. Myjąc te urządzenia bezpośrednio po użyciu, z pewnością łatwiej będzie Ci pozbyć się zaschniętego roztopionego sera, czy przypieczonych okruchów chleba. Dodatkowym plusem jest to, że sprzęt będzie już gotowy do kolejnego użycia – następnym razem wystarczy, że wyciągniesz go z szafy i szybko z niego skorzystasz.

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zobacz więcej

Porady

Najlepsze eko środki do sprzątania

Każdy z nas, choć niechętnie, musi czasami zająć się porządkami w domu. Możemy przejść przez nie szybciej, jeśli wybierzemy odpowiednie, bardziej efektywne środki do sprzątania.

Porady

Jak wyczyścić fugi?

Wyłożenie podłogi, czy też ścian płytkami stale cieszy się popularnością. Sięgamy po takie rozwiązanie zwłaszcza w kuchni, łazience i przedpokoju, czyli pomieszczeniach, które narażone są