Mycie okien w ciąży

„Ciąża to nie choroba” – możemy często przeczytać w Internecie. Jest to całkowita prawda, jednak nie można zaprzeczyć temu, że ciąża to stan, który wymaga niezwykłej ostrożności. Każda kobieta powinna dbać o siebie szczególnie wyjątkowo w tym czasie. Okres ciąży ma bowiem wielki wpływ na zdrowie nie tylko przyszłej matki, ale również jej nienarodzonego dziecka. Jak więc pogodzić ciążę z domowymi obowiązkami? Czy wszystkie są bezpieczne dla przyszłej mamy?

Czy mycie okien w ciąży jest bezpieczne?

Należy pamiętać, że każda kobieta znosi ciążę w zupełnie inny sposób i to właśnie od tego zależy, które obowiązki będą dla niej odpowiednie. Ciężarna kobieta nie powinna zmuszać się do żadnych obowiązków domowych, jeśli samopoczucie i zdrowie jej na to nie pozwalają. Niemniej jednak ciężarne, które czują się dobrze i chcą być samodzielne, mogą wykonywać wiele obowiązków, które nie są zbytnio męczące, np. mycie naczyń, podlewanie kwiatów, czy wycieranie kurzy. Lista bezpiecznych prac domowych dla kobiet ciężarnych będzie stawać się coraz bardziej ograniczona wraz z postępowaniem ciąży. Mycie okien niestety nie należy do najbezpieczniejszych.

Upadek w ciąży

Ciąża wiąże się często z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, a także osłabieniem organizmu. To właśnie z tego powodu kobiety w ciąży powinny unikać mycia okien, a także innych obowiązków wiążących się z wchodzeniem na drabinę lub krzesło. W trakcie tych dziewięciu miesięcy bardzo łatwo o to, aby stracić równowagę, czy słabiej się poczuć. Dodatkowo trzymanie rąk w górze przez długi czas może mieć negatywny wpływ na krążenie, co tym bardziej może przyczynić się do omdlenia. Co więcej, intensywny zapach używanych środków czyszczących zwiększa ryzyko utraty przytomności i upadku. Jego konsekwencje mogą być tragiczne, zwłaszcza jeśli wystąpi on podczas mycia okna po zewnętrznej stronie. Ponadto mycie okien wiąże się z podnoszeniem wiadra lub innego pojemnika z wodą, który jest zbyt ciężki, abyś podnosiła go w ciąży. Musisz zrozumieć, że Twoje ciało działa zupełnie inaczej niż przed zajściem w ciążę i niestety Twoje możliwości fizyczne przez jakiś czas będą znacznie ograniczone.

Chemikalia

Kolejną rzeczą, która może okazać się szkodliwa dla zdrowia kobiety ciężarnej, są środki czystości. Większość środków chemicznych jest bezpieczna dla przyszłych mam, jako że posiadają odpowiednie atesty i nie są toksyczne. Kobietom w ciąży poleca się również zamianę tradycyjnych środków czystości na naturalne środki czyszczące, na przykład sodę oczyszczoną, cytrynę, destylowany biały ocet czy ocet jabłkowy, które są pozbawione substancji szkodliwych, świetnie usuwają pleśń i inne zabrudzenia. Będąc w ciąży, powinnaś zaprzestać używania środków chemicznych w formie sprayu. Wdychając substancje chemiczne zawarte w środkach czystości, pozwalasz im dostać się do płuc i innych narządów oraz układu Twojego dziecka. Podczas mycia okien również dłonie mają bezpośredni kontakt z substancjami obcego pochodzenia, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Podawanie leków podczas ciąży jest niewskazane.

Myć albo nie myć

To, czy zdecydujesz się na mycie okien jest Twoim wyborem. Musisz jednak pamiętać o tym, że podczas tych dziewięciu miesięcy jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale i za Twoje nienarodzone dziecko. Nie obciążaj się, jeśli nie jest to konieczne. Stanowczo odpuść ten obowiązek domowy w drugim i trzecim trymestrze ciąży lub jeśli Twoja ciąża nie przebiega prawidłowo. Na pewno znajdzie się ktoś, kto będzie mógł Cię wyręczyć, np. firma sprzątająca lub inni domownicy.

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zobacz więcej

Porady

Najlepsze eko środki do sprzątania

Każdy z nas, choć niechętnie, musi czasami zająć się porządkami w domu. Możemy przejść przez nie szybciej, jeśli wybierzemy odpowiednie, bardziej efektywne środki do sprzątania.

Porady

Jak wyczyścić fugi?

Wyłożenie podłogi, czy też ścian płytkami stale cieszy się popularnością. Sięgamy po takie rozwiązanie zwłaszcza w kuchni, łazience i przedpokoju, czyli pomieszczeniach, które narażone są