6 najczęstszych błędów podczas sprzątania

   

Sprzątanie domu nie jest zazwyczaj naszym ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nie da się jednak uciec od tego obowiązku, więc jeśli musisz się za niego zabrać, warto zrobić to poprawnie. Łatwo jest popełnić błędy, które spowodują, że sprzątanie zajmie znacznie więcej czasu lub będzie mniej skuteczne.

Spryskiwanie mebli
Jeśli chcesz wypolerować swoje meble lub zetrzeć z nich kurz, pamiętaj, aby nie pryskać bezpośrednio żadnym specyfikiem na ich powierzchnię. W ten sposób umieścisz na meblu nadmiar produktu, który jest trudny do pozbycia się. Co gorsza, przyciąga on jeszcze więcej kurzu. Lepszym wyjściem jest spryskanie ściereczki środkiem czyszczącym, a następnie przetarcie nią zakurzonych powierzchni.

Ścierka ma znaczenie
Czy podczas sprzątania na czyszczonych powierzchniach pozostają smugi? Warto zastanowić się, czy nasza ścierka nie jest już zbyt brudna i czy zamiast czyścić, nie rozprzestrzenia jeszcze większego brudu. Jeśli myjesz podłogę, pamiętaj o dokładnym wypłukaniu mopa, a także o regularnych zmianach końcówek. Ponadto zrezygnuj z miotełki z piór, która często wykorzystywana jest do ścierania kurzu. Tak naprawdę rozprzestrzenia i rozrzuca ona pył i paprochy po powierzchniach wokół, a także w powietrzu. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie ściereczka z mikrofibry, która lepiej radzi sobie ze zbieraniem kurzu.
Ważne jest również, aby wyprać szmatki po każdym sprzątaniu, nawet jeśli nie wyglądają na bardzo zabrudzone.

Etykiety i instrukcje
Sprzątanie wydaje się nam być tak podstawowym obowiązkiem domowym, że większość z nas nie zwraca już uwagi na etykiety i wskazówki producentów artykułów czyszczących. Po przeczytaniu okazuje się jednak, że od lat używamy ich niezgodnie z zaleceniami, co powoduje, że ich działanie jest mniej skuteczne lub efekt czystości utrzymuje się krócej. Niestety dość często zdarza się, że niektóre środki chemiczne należy pozostawić na powierzchni czyszczonej dodatkowe kilka minut przed zmyciem, w celu aktywowania jego składników. Niektóre środki czystości działają poprawnie tylko na wybrane powierzchnie, a więc stosowanie ich wbrew zaleceniom producenta może uszkodzić sprzątane przez nas przedmioty czy też urządzenia. Jeśli nie chcesz marnować środków do czyszczenia i pieniędzy wydanych w ramach napraw lub wymiany uszkodzonego wyposażenia, poświęć chwilę, aby zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na etykiecie produktu.

Nieprawidłowa kolejność
Kolejnym błędem popełnianym podczas sprzątania powodującym, że jest ono mniej efektywne, jest odkurzanie podłóg przed czyszczeniem powierzchni mebli. Zrzucenie kurzu i brudu na świeżo odkurzoną podłogę, oznacza, że ​​prawdopodobnie będziesz musiała ponownie uruchomić odkurzacz. Zastosuj się do zasady sprzątania od góry do dołu. Zacznij od okien, stołów i lad. Następnie zabierz się za krzesła, kanapy, czy stoliki kawowe, aż dotrzesz do sprzątania podłogi.

Zapominanie o czyszczeniu sprzętów gospodarstwa domowego
Urządzenia służące do sprzątania takie jak odkurzacz, pralka czy zmywarka, same potrzebują regularnego czyszczenia, aby zapewnić najwyższy standard użytkowania.
Zabrudzony, nieopróżniony odkurzacz również może być powodem do frustracji podczas wykonywania domowych porządków. Pamiętaj o wymianie worków próżniowych lub opróżnianie kanistrów w odkurzaczach bezworkowych po każdym użyciu. Wytrzyj nasadki próżniowe, wąż i odpowietrznik wilgotną ściereczką do czyszczenia z mikrofibry lub wilgotnym ręcznikiem papierowym, sprawdzając najpierw, czy odkurzacz jest odłączony od zasilania.

Brak regularności
Najgorszym błędem jest niesprzątanie wystarczająco często. Wszyscy jesteśmy pochłonięci pracą i innymi obowiązkami, ale odkładanie porządków zbyt długo tylko pogarsza naszą sytuację. Nagromadzenie brudu może być tak duże, że czyszczenie potrwa znacznie dłużej, będzie dla nas bardziej męczące i uciążliwe, zużyjemy więcej detergentów i wody. Najlepszym rozwiązaniem jest sprzątanie w krótkich odstępach czasu.

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zobacz więcej

Porady

Najlepsze eko środki do sprzątania

Każdy z nas, choć niechętnie, musi czasami zająć się porządkami w domu. Możemy przejść przez nie szybciej, jeśli wybierzemy odpowiednie, bardziej efektywne środki do sprzątania.

Porady

Jak wyczyścić fugi?

Wyłożenie podłogi, czy też ścian płytkami stale cieszy się popularnością. Sięgamy po takie rozwiązanie zwłaszcza w kuchni, łazience i przedpokoju, czyli pomieszczeniach, które narażone są