Jak czyścić zmywarkę?

Podczas sobotniego sprzątania na pewno pamiętasz o tym, aby wyczyścić lodówkę czy kuchenkę, ale czy nie zapominasz o czyszczeniu zmywarki? Zazwyczaj sprzątanie tego urządzenia kończy się na filtrze, który zbiera brud z naszych naczyń. Czy to jednak wystarczy? Zdecydowanie warto regularnie czyścić również inne elementy zmywarki. Pozwoli nam to dłużej korzystać ze sprzętu, zaoszczędzić pieniądze na naprawie i cieszyć się czystymi i wyparzonymi naczyniami. Jak możesz więc zabrać się za wyczyszczenie zmywarki?

Krok pierwszy – instrukcja obsługi zmywarki
Najpierw zajrzyj do instrukcji obsługi urządzenia. Na pewno znajdziesz tam dużo przydatnych informacji na temat tego, które elementy zmywarki potrzebują systematycznego czyszczenia. Dowiesz się również, w jaki sposób wyjąć poszczególne części urządzenia po to, aby umyć je na zewnątrz.
Podczas mycia na pewno musisz skupić się na:
koszach na naczynia i sztućce,
filtrach,
drzwiach zmywarki,
uszczelkach.

Będziesz potrzebować:
octu,
sody oczyszczonej,
ściereczki kuchennej,
gąbeczki,
płynu do mycia naczyń
starej szczoteczki do zębów.

Co i jak czyścić?

KOSZYCZKI
Wyjmij wszystkie koszyczki na naczynia i sztućce. Umyj je w zlewie za pomocą płynu do naczyń. W ten sposób pozbędziesz się z nich wszelkiego osadu, resztek jedzenia i brudu.

FILTRY
Wyjmij filtry. Umyj je płynem do mycia naczyń. Jeśli zauważysz kamień, możesz umieścić filtr w naczyniu wypełnionym octem. Pozostaw go na około pół godziny. Na filtrach osadzają się resztki jedzenia, takie jak pestki. Nieczyszczenie ich może negatywnie wpływać na jakość mycia naczyń przez naszą zmywarkę.

USZCZELKI
Aby wyczyścić uszczelki, użyj mokrej szczoteczki do zębów. Pomoże Ci to wyciągnąć okruszki, które w nich utknęły.

DRZWICZKI
Umyj drzwi zmywarki za pomocą ściereczki kuchennej i płynu do mycia naczyń. Nie zapomnij o przyciskach i panelu kontrolnym.

Umyte filtry i kosze włóż do zmywarki. Na jej spód nalej szklankę octu. Możesz umieścić ocet również w górnej szufladzie. Wsyp sodę oczyszczoną do pojemnika na tabletkę. Ustaw wysoką temperaturę i włącz zmywarkę. Po zakończonym cyklu możesz zacząć jej znów używać i zapomnieć o nieprzyjemnym zapachu dochodzącym z wnętrza zmywarki czy niedomytych naczyniach.

Czyszczenie innych części urządzenia
Kolejnymi elementami, o które powinniśmy zadbać, są ramiona natryskowe i elektrozawory. Z ramionami natryskowymi zdołasz poradzić sobie samodzielnie. Najpierw musisz wyłączyć zmywarkę, a następnie je wyjąć. Umyj je pod bieżącą wodą. Jeśli brud i osad dostały się do małych dziurek, pozbądź się ich za pomocą szczoteczki do zębów lub patyczka do uszu.

Chcąc zadbać o elektrozawór, najlepszym wyjściem będzie umówienie się ze specjalistą. Zajmie się on konserwacją i czystością tego elementu w bezpieczny sposób.

Jak często czyścić zmywarkę?
Według producentów zmywarek czyszczenie tych urządzeń specjalnymi detergentami powinno odbywać się co najmniej raz na 3 miesiące. Może się to jednak okazać niewystarczające, aby utrzymać czystość w kuchni. Nie powinniśmy używać silnych detergentów częściej, niż wskazuje producent m.in. ze względu na to, że pozostawiają po sobie silny i nieprzyjemny zapach. Możesz dlatego wykorzystywać inne, bardziej naturalne środki do częstszego czyszczenia zmywarki. W tym celu możesz użyć octu, sody oczyszczonej, czy kwasku cytrynowego. Kluczowe jest cotygodniowe dbanie o czystość filtrów i koszyczków na sztućce i naczynia. Jeśli nie będziemy przywiązywać do tego wagi, może zacząć doskwierać nam przykry zapach docierający ze zmywarki, a na naczyniach pozostaną smugi i zabrudzenia.

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zobacz więcej

Porady

Najlepsze eko środki do sprzątania

Każdy z nas, choć niechętnie, musi czasami zająć się porządkami w domu. Możemy przejść przez nie szybciej, jeśli wybierzemy odpowiednie, bardziej efektywne środki do sprzątania.

Porady

Jak wyczyścić fugi?

Wyłożenie podłogi, czy też ścian płytkami stale cieszy się popularnością. Sięgamy po takie rozwiązanie zwłaszcza w kuchni, łazience i przedpokoju, czyli pomieszczeniach, które narażone są