Jak dbać o dywany i wykładziny?

Mięciutki, puszysty, gładki, z frędzlami czy bez, kolorowy, stonowany, wełniany…ah! Jednym słowem dywan! Niezależnie od tego, na jaki rodzaj dywanu postawimy – będzie on przytulnym dopełnieniem wnętrza, elementem dekoracji oraz praktycznym „ogrzewaczem” dla naszych stóp. Bywa też, że jest to jedno z ulubionych legowisk naszych pupili oraz niezastąpione miejsce zabaw naszych dzieci. Często stąpamy po naszych dywanach w butach, z talerzem pełnych okruszków, który nie raz zupełnie przypadkowo się przechyli, z kubkiem, z którego zawsze coś skapnie oraz z różnymi kosmetykami, które dziwnym trafem lubią lądować prosto na nim. Nie zapominajmy oczywiście o deszczowych, błotnistych dniach, w których nasze psiaki po powrocie z dworu zachowują się, jakby pomiędzy nimi a dywanem był silny magnes, który nie pozwala się im rozdzielić. Cóż… dużo znoszą te nasze dywany! Być może właśnie dlatego wymagają systematycznej pielęgnacji i regularnego czyszczenia? 

Jak odpowiednio zadbać o dywany i wykładziny?

Regularność, regularność i jeszcze raz regularność! Zaraz po tym – szybka reakcja na powstałe zabrudzenia! Zupełnie tak samo, jak z dbaniem o naszą skórę – nie wystarczy raz na miesiąc użyć balsamu do ciała, aby skóra była nawilżona – trzeba to robić regularnie. 

Zacznijmy od podstaw.

Najbardziej podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym dywanów i wykładzin jest odkurzanie. Dawniej, gdy odkurzacze nie były jeszcze tak wyciszone, przechadzając się miastem w sobotni poranek, mogliśmy usłyszeć praktycznie z każdego domostwa ich charakterystyczny dźwięk. Alternatywą odkurzania jest oczywiście trzepanie – idealna forma dla tych, którzy lubią palić zjedzone kalorie! Dzięki odkurzaniu skutecznie pozbędziemy się kurzu, włosów (w tym sierści zwierząt), okruchów czy piasku. Im częściej, tym lepiej, jednak za absolutne minimum uważa się odkurzanie dywanów raz w tygodniu. Najlepiej podczas sprzątania odkurzać dywany w różnych kierunkach, co zapobiega ciągłemu kładzeniu się włosia w jedną stronę i wpływa na efektywniejsze usuwanie zabrudzeń. Dla fanów aromaterapii mamy świetną wskazówkę – przed odkurzaniem umieśćcie w worku odkurzacza wkłady zapachowe. Wówczas po sprzątaniu w pomieszczeniu będzie unosił się subtelny aromat.

Co, gdy na naszym dywanie pojawi się nieproszony gość w postaci plamy? 

Zawsze jesteśmy zdania, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć dlatego, zanim w pełni zaczniemy użytkować swój dywan, warto zastosować pewne wygodne i długotrwałe rozwiązanie – impregnat! Utworzy on skuteczną warstwę ochronną i pozwoli skutecznie zabezpieczyć nasz dywan przed brudem i filcowaniem.

Jeśli jednak nie zdążymy tego zrobić i na nasz dywan wkradnie się plama – na pewno trzeba działać szybko! Im dłużej zwlekamy z czyszczeniem, tym trudniej będzie pozbyć się nam nieestetycznych odbarwień. Pozbyć się ich możemy na wiele różnych sposobów – wszystko zależy od źródła problemu. Najczęściej wykorzystywane w awaryjnych sytuacjach elementy to bibuła lub ręcznik papierowy, którymi należy odsączać powierzchowną część plam w przypadku rozlania się płynów, oraz łyżka lub nóż, które będą pomocne w przypadku pozostałych zabrudzeń. Plamy zawsze czyścimy wzdłuż włosia, zaczynając od zewnątrz!

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zdradzili wam kilku skutecznych trików na pozbycie się najczęstszych plam z dywanów czy wykładzin, za pomocą domowych sposobów. Róbcie zrzuty ekranu i bądźcie bohaterami dla swoich dywanów! 

 

Twój dywan potrzebuje rutynowego odświeżenia?

Z pomocą przychodzi niezastąpiona soda! Wystarczy rozsypać ją na powierzchni, a następnie odkurzyć. Soda odświeży kolory i głęboko wniknie we włosie, pochłaniając też nieprzyjemny zapach. Wtarta i pozostawiona na godzinę soda może usunąć nawet plamę po winie lub rozchlapanym tłuszczu.

Ciężki poranek zaskutkował rozlaniem kawy lub herbaty prosto na dywan? 

Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku lub octu. Powtarzaj, aż plama zniknie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Niechcący wylałeś gorący wosk na dywan lub zauważyłeś w jego włosiach gumę do żucia? 

Kostki lodu załatwią sprawę! Umieść je na gumie lub wosku, aż stwardnieją na tyle, aby zaczęły się kruszyć. Następnie, jeśli trzeba, użyj odplamiacza, by usunąć pozostałości po wosku lub gumie. 

Uciążliwy tłuszcz znalazł się na Twoim dywanie? 

Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj delikatnie wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu octu w wodzie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Twój pies postanowił zrzucić z siebie resztki błota prosto na dywan? 

Wyjątkowo nie działaj natychmiastowo – poczekaj, aż błoto zaschnie. Następnie jego nadmiar usuń za pomocą odkurzacza. Pozostałą plamę wyczyść za pomocą wody oraz płynu do naczyń. Zabrudzone miejsce należy czyścić miękką szczoteczką, aż do całkowitego usunięcia zabrudzenia.

A co, jeśli na Twoim dywanie nie widnieje miejscowa plama, tylko cały wymaga porządnego prania? 

Na taki smutek przychodzi ratunek w postaci specjalistycznego prania dywanów i wykładzin, świadczonego przez nasz zespół Czystasprawa24.pl. Działamy w wielu miastach Polski, oferując sprzątanie mieszkań w Olsztynie, Toruniu czy Kielcach, a także innych miejscowościach. 

Jeśli chcesz jednak zadziałać samodzielnie, na początek zalecamy spróbować uporać się z brudem za pomocą prania na sucho jednak, jeśli to nie poskutkuje pomóc przywrócić świeżość i wysoką estetykę naszych dywanów i wykładzin może pranie na mokro. Pamiętajmy jednak o tym, że tego rodzaju zabieg nie może być przeprowadzany zbyt często, co mogłoby doprowadzić do zniszczenia włókien – optymalny odstęp czasowy to 1-2 lata. Regularne pranie dywanów pomaga dokładnie usunąć z nich brud, kurz, sierść, plamy, a także bakterie i roztocza.

Oczywiście możemy zanieść dywan do specjalnej pralni, ale samodzielnie również damy radę! Zanim zabierzemy się do prania na mokro, pamiętajmy, aby porządnie odkurzyć dywan. Następnie wystarczy przygotować mieszaninę, która składa się z 1 łyżeczki sody, szklanki ciepłej wody, 1 łyżki octu oraz płynu do naczyń. Tak przygotowana mikstura jest w stanie szybko rozpuścić zabrudzenia. Wystarczy przelać ją do pojemnika z dozownikiem i rozpylić na cały dywanie, po czym delikatnie przecierać dywan. Uwaga! Ważne, aby podczas prania nie dopuścić do przemoczenia dywanu! Po wyczyszczeniu należy go z kolei suszyć w temperaturze pokojowej i dopiero po dokładnym wyschnięciu – użytkować. W takich zadaniach warto zdać się na pomoc specjalistów. Nasza ekipa sprzątająca z Kielc, Katowic, Bydgoszczy i innych miast, z łatwością pomoże przywrócić dawny blask dywanu w Twoim biurze lub mieszkaniu. 

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zobacz więcej

sprzątanie domu
Porady

Czym jest franczyza Czysta Sprawa 24?

Dzięki naszym franczyzobiorcom, ekipy sprzątające Czystej Sprawy działają w wielu regionach Polski. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej franczyzie i możliwości otwarcia własnego biznesu, korzystając z wyrobionej

Porady

Firma sprzątająca – jakie usługi oferuje?

Regularne sprzątanie środkami dobrej jakości jest bardzo ważne. Warto bowiem pamiętać, że czystość w pomieszczeniu wpływa nie tylko na komfort i samopoczucie osób korzystających z

Szukasz prezentu dla bliskich?

Coraz bliżej święta i nie masz pomysłu na upominek?
Nie chcesz znowu kupić nietrafionego prezentu?

Koniec z tym! Zobacz jak łatwo kupić udany prezent!

Sprawdź karty podarunkowe od CzystaSprawa24!