Jak wyczyścić fugi?

Wyłożenie podłogi, czy też ścian płytkami stale cieszy się popularnością. Sięgamy po takie rozwiązanie zwłaszcza w kuchni, łazience i przedpokoju, czyli pomieszczeniach, które narażone są na często zmieniające się warunki. Płytki – solidne, trwałe i odporne na wilgoć – sprawdzają się w tych miejscach doskonale. Czyszczenie ich również nie przysparza wielu problemów. Zwykle wystarczy przetrzeć je mokrym mopem lub ściereczką. Kłopotliwe okazać mogą się jednak spojenia pomiędzy płytkami, czyli fugi. Jak można je wyczyścić i czy w ogóle warto to robić?

 

Po co?

Fugi są trudno dostępne przez to, że znajdują się w zagłębieniu, a dodatkowo stanowią nierówną, pełną wypustek powierzchnię. Brudzą się szybko, a ich czyszczenie potrafi być naprawdę uciążliwe. Dlaczego więc warto to w ogóle robić? W fugach osadza się przede wszystkim kurz, ale również dodatkowo w kuchni – tłuszcz, a w łazience – inne środki czystości, czy resztki żelów do mycia i szamponów. Takie mieszanki zanieczyszczeń sprzyjają powstawaniu grzybów i pleśni, które mogą prowadzić do alergii.  Ponadto brudne spoiwa mogą bardzo negatywnie wpływać na kwestie estetyczne pomieszczeń w naszym domu. Jeśli chcesz cieszyć się czystością i brakiem pleśni w mieszkaniu, musisz zadbać również o fugi. 

 

Pierwszy sposób

 

Przygotuj:

 • szczoteczkę do zębów,
 • ściereczka lub gąbeczka,
 • opakowanie sody oczyszczonej,
 • wodę,
 • ocet lub wodę utlenioną,
 • płyn do mycia naczyń,
 • płyn do mycia okien.

 

Wsyp całe opakowanie sody do miseczki. Dodaj odrobinę płynu do naczyń i octu (lub wody utlenionej). Dopiero wtedy dodawaj stopniowo wodę (powinno to być około 80-100ml), sprawdzając konsystencję mieszanki. Powinna przypominać pastę. Nasza mikstura nie może być zbyt rzadka – musi być na tyle gęsta, by nie spływała automatycznie po ścianach. Przygotowaną pastę wyłóż na fugi i pozostaw na przynajmniej pół godziny. Następnie wyszoruj spojenia między płytkami szczoteczką. Pozostałości po mieszance zbierz ściereczką lub gąbeczką. Jeśli masz taką możliwość, opłucz płytki wodą. Następnie spryskaj je płynem do okien i wytrzyj gąbeczką lub ściereczką. 

 

Drugi sposób

 

Przygotuj:

 • 1/2 szklanki sody oczyszczonej,
 • 1/3 szklanki soku z cytryny,
 • 1/4 szklanki octu,
 • letnią wodę,
 • butelkę ze spryskiwaczem,
 • szczoteczkę do zębów,
 • płyn do mycia okien.

 

Wszystkie składniki wymieszaj w butelce. Dodaj letnią wodę, aby wypełnić butelkę w całości. Rozprowadź przygotowaną mieszankę po płytkach. Następnie wyszoruj fugi za pomocą starej szczoteczki do zębów. Możesz użyć również gąbki, ale będzie to trudniejsze, bardziej pracochłonne i mniej precyzyjne. Na sam koniec wymieszaj płyn do mycia okien z wodą. Otrzymaną miksturą przetrzyj umyte płytki, aby nadać im blasku. 

 

Pierwszy sposób sprawdzi się w czyszczeniu małych powierzchni – np. spojeń między płytkami pod prysznicem, przy wannie, czy zlewie. Bardzo trudne mogłoby się okazać przygotowanie wystarczającej ilości mieszanki na całą posadzkę. Czyszcząc fugi między płytkami, którymi jest wyłożona podłoga, skorzystaj z drugiego sposobu. Sprawdzi się on idealnie, jeśli do wyczyszczenia mamy dużą powierzchnię. 

 

Co zrobić, jeśli żaden z domowych sposobów nie spełnił Twoich oczekiwań?

Zmiana uzyskana pierwszym lub drugim sposobem Cię nie zadowala? Zawsze możesz spróbować skorzystać z gotowych środków chemicznych do czyszczenia fug i elementów silikonowych. Taki produkt wystarczy nałożyć na zabrudzenia, pozostawić na jakiś czas i zetrzeć go ściereczką. Oprócz czyszczenia zabrudzeń specyfiki te zapewniają ochronę przed szybkim tworzeniem się grzybów i pleśni. 

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zobacz więcej

Porady

Najlepsze eko środki do sprzątania

Każdy z nas, choć niechętnie, musi czasami zająć się porządkami w domu. Możemy przejść przez nie szybciej, jeśli wybierzemy odpowiednie, bardziej efektywne środki do sprzątania.

Porady

Jak wyczyścić fugi?

Wyłożenie podłogi, czy też ścian płytkami stale cieszy się popularnością. Sięgamy po takie rozwiązanie zwłaszcza w kuchni, łazience i przedpokoju, czyli pomieszczeniach, które narażone są